|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > XXII Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego |
XXII Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
Zdjęcie: Ślaska.POLICJA.pl, Częstochowa
Policjanci, pracownicy Policji oraz policyjni emeryci i renciści z całego kraju przybyli 24 września 2024 r. na Jasną Górę, by modlić się w intencji poległych podczas służby za bezpieczeństwo oraz przyszłość Ojczyzny i swego zawodu. W tegorocznych spotkaniach uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i jego zastępcy. Mszy Świętej, która w tym roku odbyła się na jasnogórskich błoniach przewodniczył arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski. Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Organizacji Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego z przewodniczącym Rafałem Jankowskim na czele oraz Komenda Główna Policji i Policja Śląska.
Zdjęcie: Ślaska.POLICJA.pl, Częstochowa
Uroczyste obchody Święta Michała Archanioła – patrona Policji rozpoczęły się w samo południe na Placu Biegańskiego w Częstochowie od złożenia meldunku Komendantowi Głównemu Policji przez Dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Następnie Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk wspólnie ze swoimi zastępcami: nadinspektorem Dariuszem Augustyniakiem, nadinspektorem Pawłem Dobrodziejem, nadinspektorem Romanem Kusterem i szefem śląskiego garnizonu nadinspektorem Romanem Rabsztynem złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty złożyli również przedstawiciele NSZZ Policjantów, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, Stowarzyszenia Federacji Służb Mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski.
W tym samym czasie delegacja z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie udała się z wiązanką do miejsca pamięci na Polanie Dębowej, gdzie złożyła hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
Po ceremonii kolumna uczestników przeszła w stronę Jasnej Góry. W drodze do sanktuarium, u podnóża Jasnej Góry, policyjni pielgrzymi złożyli kwiaty przed pomnikiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i wzięli udział w Uroczystym Apelu pamięci w 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy Alei Henryka Sienkiewicza. Tutaj też Kompania Reprezentacyjna Policji oddała 3 salwy honorowe.
Zdjęcie: Ślaska.POLICJA.pl, Częstochowa
Główne uroczystości odbyły się na jasnogórskich błoniach, gdzie o godzinie 13.15 rozpoczęła się Msza Święta w intencji środowiska policyjnego. Wspólnie z policyjnymi kapelanami mszę odprawił arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski.
„Przybywamy tu, na Jasną Górę właśnie po to, by w chwilach trudnych też wiedzieć jak się zachować. Przybywamy, by się upewniać, że wartości, do których się odwołujemy, które mamy na sztandarach przeniknęły również nasze serca, pozwalając, by wśród wielu dróg odnaleźć tę jedną, właściwą” – to fragment przemówienia jakie przed mszą wygłosił do pielgrzymów Sławomir Koniuszy Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Uczestnicy XXII Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego po zakończonej Mszy oddali hołd policjantom pomordowanym w 1940 roku na Wschodzie przed płaskorzeźbą „Gloria Victis – Chwała zwyciężonym”. Następnie goście honorowi udali się przed cudowny obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej Królowej Polski, gdzie w imieniu wszystkich uczestników złożyli wiązankę kwiatów i odmówili modlitwę, której przewodził arcybiskup Adam Szal.
Zdjęcie: Ślaska.POLICJA.pl, Częstochowa
Na zakończenie uroczystości generalny inspektor Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji oraz przewodniczący NSZZP Rafał Jankowski i arcybiskup Adam Szal dokonali wpisu do księgi pamiątkowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Uroczystości uświetnił Chór Policji Garnizonu Warmińsko – Mazurskiego, Kompania Reprezentacyjna Policji, Kompania Honorowa, Orkiestra z Komendy Głównej i z Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic.
nszzp.pl
Źródła:
nszzp.pl
POLICJA ŚLĄSKA