|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś : Strona główna > Braki kadrowe w Policji |
Dramatycznie zła sytuacja kadrowa w policji
Zdjęcie: policja.pl
Na aktualny stan zatrudnienia w policji artykułem „Dramatyczna zapaść w policji. Ubyło aż 5 tys. policjantów” Macieja Miłosza zwrócił uwagę „Dziennik Gazeta Prawna”. Temat podchwyciły inne media opisując, za „DGP”, niepokojące braki kadrowe w formacji, analizując ich przyczyny i skutki.
"Interia" przytacza dane ujawnione przez „Gazetę Prawną” - „Obecnie w służbie pozostaje nieco ponad 95 tys. osób, pomimo zapotrzebowania na ok. 107 tys. pracowników.” - i opisuje stan zatrudnienia w poszczególnych służbach. Najgorszy dotyczy zwalczania cyberprzestępczości, źle jest w służbie prewencyjnej i kryminalnej, problemów kadrowych nie ma jedynie w kierownictwie formacji.
Jako przyczynę zaistniałej sytuacji artykuł „Komisariaty policji pustoszeją. W rok odeszło 5 tys. funkcjonariuszy” podaje niskie zarobki, a także dużą liczbę odejść na emeryturę. Przywołuje też opinię Rafała Jankowskiego, który zwraca m.in. uwagę na niewystarczającą wysokość waloryzacji pensji policjantów.
Do materiału „DGP” odnosi się także portal „money.pl” w artykule „Wielka fala odejść z policji. Wieszczą spektakularną katastrofę”. Czytamy tu: „Policja od dłuższego czasu borykała się z poważnym problemem kadrowym. Mimo dużej liczby dostępnych etatów w październiku, wiele stanowisk pozostawało pustych. To stanowi poważne wyzwanie dla funkcjonowania policji i jej zdolności do skutecznego zwalczania przestępczości. A sami policjanci mówią już o zapaści”.
Na szczególną uwagę zasługuje wywiad z przewodniczącym ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego mł. insp. Andrzejem Szarym przeprowadzony przez Macieja Szymkowiaka z „Onetu”.
Tematem długiej rozmowy dziennikarza ze związkowcem zatytułowanej „Tak źle jeszcze nie było w polskiej policji. Doświadczeni odchodzą, młodzi nie przychodzą” jest aktualna sytuacja kadrowa w polskiej policji.
Andrzej Szary przypomina, że NSZZP o kryzysie kadrowym mówi od trzech lat. Zwraca uwagę na konsekwencje tego stanu rzeczy i omawia jego przyczyny. Między innymi problemy, na jakie napotykają potencjalni kandydaci do służby i młodzi policjanci. Rozmowa dotyczy też roli policjantek, przewidywań co do rozwoju sytuacji i postulatów związku.
Mówiąc o potrzebie apolityczności policji i o spadku zaufania do niej, Andrzej Szary zwraca uwagę, że: „Przez ostatnie lata zauważalna jest utrata zaufania społecznego wobec policji. Z 74 proc. do około 60 proc. w wyniku incydentów medialnych. Większość z tych sytuacji działa się w Warszawie, ale miało to wpływ na policję w całym kraju. Przez to, krytyczniej patrzono na policję całościowo. Przy tym zapomniano, że na co dzień policjanci wykonują naprawdę kawałek porządnej i systematycznej pracy”.
Cały wywiad z Andrzejem Szarym do przeczytania TUTAJ.
Źródła:
gazetaprawna.pl
onet.pl
biznes.interia.pl
money.pl
nszzp.pl