|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > Wywiad z Tomaszem Szymańskim |
Tomasz Szymański w InfoSecurity24 na temat finansowania służb podległych MSWiA
Tomasz Szymański w Sejmie, twitter.com/KancelariaSejmu
1 grudnia na stronach portalu InfoSecurity24 ukazał się obszerny wywiad, jaki przeprowadził Dominik Mikołajczyk z nowym przewodniczącym sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Tomaszem Szymańskim - „Służby MSWiA finansowane jak wojsko? Tomasz Szymański: nie może być »dziadowania«”.
Według aktualnych zapowiedzi „rząd dwutygodniowy” Mateusza Morawieckiego zakończy działalność 11 grudnia. Tego samego lub następnego dnia ma nastąpić powołanie rządu Donalda Tuska, który zaprzysiężony przez prezydenta zostanie 13 lub 14 grudnia. Tak więc w połowie miesiąca władzę przejmie dotychczasowa opozycja i należy spodziewać się wielu zmian, które na pewno nie ominą też służb mundurowych.
I właśnie o przewidywanych zmianach dotyczących służb podległych MSWiA rozmawiał Dominik Mikołajczyk z nowo wybranym przewodniczącym komisji ASW. Rozmowa w pierwszym rzędzie dotyczyła finansowania służb mundurowych i tu, wobec nieznajomości rzeczywistego stanu finansów państwa, Tomasz Szymański nie mógł przedstawić wielu konkretów. Zapewnił, że obiecane podwyżki 12,3% na pewno nie zostaną wycofane, natomiast o zapowiadanych przez Donalda Tuska 20% poseł mówi:„Pytanie jednak od kiedy te podwyżki miałby obowiązywać. Bez porozumienia z nowym szefem MSWiA, który te kwestie będzie musiał ustalić z ministrem finansów, nie mogę złożyć żadnych deklaracji”.
Nie udzielił też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o termin waloryzacji - marzec, czy może jednak styczeń. Co do rozwiązań systemowych, Tomasz Szymański zdecydowanie popiera powiązanie budżetów służb mundurowych z PKB, ale o ich poziomie będzie można decydować dopiero po zapoznaniu się ze stanem finansów i ewentualnie dokonywać nowelizacji w ciagu roku. Jak mówi „Budżet to system naczyń połączonych. Projekt budżetu jest już gotowy. Został przygotowany, ale oprócz tego co zapisano w tym dokumencie, mamy też ogromne pieniądze poza budżetem. Dziś niewiele wiemy o tym, jaki jest realny stan finansów państwa i dopiero, kiedy będziemy wiedzieć jaki jest ten bilans otwarcia, będziemy mogli mówić o ewentualnych zmianach”.
Oprócz kwestii finansowych rozmowa dotyczyła jeszcze odpolitycznienia służb, ich modernizacji, stanu kadr i sytuacji pracowników cywilnych.
Na koniec sporo uwagi poświęcono ochronie ludności. Poseł zapewnił, że projekt ustawy jest przygotowany: „Być może nie będzie on identyczny i pewnie będziemy wprowadzać do niego korekty, ale wkład merytoryczny jest przygotowany. Pokazujemy, że ochrona ludności, zarządzanie kryzysowe powinny opierać się o zasoby gminy. Dopiero na końcu tych wszystkich działań powinien być minister. Stawiamy na PSP i OSP”. Zapowiedział też, że wbrew planom poprzedniego rządu, nowe władze nie zamierzają likwidować Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Na pytanie dziennikarza
– Jakimi sprawami w pierwszej kolejności powinna zająć się komisja administracji i spraw wewnętrznych? Czekają nas jakieś inicjatywy ustawodawcze?
Tomasz Szymański odpowiedział
– Chcemy poznać fakty, jeżeli chodzi o finanse. To będzie klucz, żeby zobaczyć czego możemy się spodziewać na koniec roku. Musimy zrobić bilans otwarcia. Żeby iść do przodu, musimy zobaczyć co zostało z tyłu. Mam wrażenie, że nie wiemy dziś niestety bardzo wielu rzeczy.
Cały wywiad do przeczytania w portalu InfoSecurity24 - link poniżej.
Źródła:
infosecurity24.pl
nszzp.pl