|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > Komendant Główny rozmawia z TVN24 |
TVN24: Policja też korzystała z Pegasusa - rozmowa z Komendantem Głównym Policji insp. Markiem Boroniem
Zdjęcie: policja.pl, BKS KGP, autor: Jacek Herok - „Gazeta Policyjna”
Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń w rozmowie z reporterem tvn24.pl Robertem Zielińskim przyznaje, że Policja korzystała z Pegasusa, krytycznie ocenia upolitycznienie formacji i mówi o dalszych planach, w tym o zatrudnianiu obcokrajowców.
Pierwszym tematem rozmowy jest, oczywiście, zapaść kadrowa w Policji. Wśród jej przyczyn insp. Marek Boroń wymienia, między innymi, znaczące upolitycznienie formacji. Jako inne przyczyny podaje sytuację na rynku pracy, wysoką waloryzację emerytur, czy zmianę stosunku młodych ludzi do służby. Aby poprawić sytuację Policja podniesie podstawowe uposażenie funkcjonariuszy, „by było takie samo jak w momencie przyjęcia do służby oferuje wojsko”.
– (...) po pierwsze, chcemy doprowadzić do sytuacji, w której młody człowiek, podejmując decyzję o wyborze swojej ścieżki zawodowej, będzie mógł kierować się wyłącznie motywacją dotyczącą tego, co chce robić i nie będzie rezygnował z pasji z powodu wysokości zarobków. Po wtóre, musimy odbudować wizerunek naszej formacji i etos policjanta. Ten proces już się rozpoczął – mówi Komendant Główny.
Gdy rozmowa przechodzi na temat transparentności, zapowiada, że każda sprawa budząca wątpliwości będzie wyjaśniana bez zamiatania pod dywan. Zarówno, gdy dojdzie do nieprawidłowości, jak i wobec niesłusznych zarzutów wobec policjantów. Taką sprawą wymagającą wyjaśnienia była np. sytuacja odrzucenia kamienia przez funkcjonariusza w trakcie protestu rolników przed Sejmem.
Kolejnym tematem są szkolenia. Komenda Główna planuje kursy z zakresu doskonalenia zawodowego prowadzić w formule online, oczywiście w tych obszarach, w których zdalne przekazanie wiedzy jest możliwe. Ciężar szkoleń ma być przeniesiony ze szkół na komendy wojewódzkie, a dokładnie do wydziałów doskonalenia zawodowego. Rozmawiając o szkoleniach nie pominięto słynnej już sprawy zapowiadanego powstania nowej szkoły policji w Lublinie. Komendant Boroń uważa, że raczej powinno się jednak zrezygnować z tego projektu.
Kolejne tematy rozmowy to przygotowywane ułatwienia, poprzez które Policja zamierza przyciągnąć do służby byłych, doświadczonych funkcjonariuszy, a także ruchy kadrowe na wysokich stanowiskach, związane ze zmianą władzy w kraju.
Przy okazji sprawy przejęcia części CBA i stworzenia Centralnego Biura Zwalczania Korupcji, co wiąże się z wystąpieniem wyraźnych różnic płacowych, Komendant zapowiada: „Generalnie musimy rozpocząć pracę nad nową siatką płac w policji. Dziś opieramy się na licznych dodatkach: funkcyjnym, specjalnym, cyber, kontrolerskim, za przewodnika psa, antyterrorystycznym…”.
Interesującym wątkiem wywiadu jest działalność CBŚP, zmiana szefa tej formacji i zwalczanie przestępczości międzynarodowej, także z wykorzystaniem obcokrajowców.
Ostatnie pytanie dotyczyło używania przez Policję Pegasusa. – Policja nie posiadała tego systemu, ale korzystała na podstawie umowy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Pewną wiedzę przekazaliśmy już do prokuratury, co krępuje mi swobodę wypowiedzi. Trwa wciąż wewnętrzny audyt dotyczący tego problemu i na tym muszę skończyć - odpowiedział Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.
Cały obszerny wywiad Roberta Zielińskiego z insp. Markiem Boroniem zatytułowany „Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa” do przeczytania w portalu TVN24 - link poniżej.
(Dostęp do artykułu wymaga zalogowania lub rejestracji. Rejestracja jest bezpłatna.)
Źródło:
tvn24.pl