|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > Cudzoziemcy w polskiej Policji |
Czy w polskiej Policji zostaną zatrudnieni obcokrajowcy?
Zdjęcie: policja.pl
„W Polsce mieszkają ponad dwa miliony obcokrajowców. Czas, by wypracować model pozyskiwania osób, które będą z nami współpracowały systemowo” - mówił w czasie wywiadu udzielonego TVN24 Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń. RMF24 donosi, że Policja rozpoczęła już analizę możliwości zatrudniania cudzoziemców.
Komendant Główny mówił dalej: „I nie mam na myśli tylko współpracowników, czyli w świecie przestępczym. Mam na myśli tych, którzy będą naszymi przewodnikami po kulturach narodów, które w naszym kraju zamieszkały na stałe. Czas, by stworzyć model pozwalający zatrudniać na etatach cywilnych osoby z kartami pobytu w charakterze asystentów policji. Dzięki temu będziemy lepiej rozumieć te społeczności, ich problemy i będziemy skuteczniej nieść pomoc. Niektóre kraje już wprowadziły takie rozwiązania”.
Jak pisze Krzysztof Zasada z RMF24 prace w tym kierunku są już prowadzone - „Ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami”.
Komenda Głowna Policji wymienia kilka powodów zainteresowania zatrudnieniem obcokrajowców. Miałoby to wpłynąć na ograniczenie kryzysu kadrowego w Policji, pomóc w rozpoznawaniu uwarunkowań kulturowych przebywających w Polsce migrantów, a także ułatwić rozpoznawanie specyfiki przestępczości wśród cudzoziemców obecnych w naszym kraju.
Jak czytamy w artykule, „w kręgu zainteresowania polskiej policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji, ale chodzi także o obywateli innych państw”. Przewidywane są różne formy zatrudnienia obcokrajowców - na etaty w Policji, ale też na kontrakty, co może dotyczyć np. konsultantów.
Decyzje do tej pory jeszcze nie zapadły. Temat jest analizowany, badane są możliwości, sprawdzane rozwiązania zastosowane w innych krajach. Przypomnijmy, że jednym z przykładów jest tu zatrudnianie Polaków przez policję w Wielkiej Brytanii.
– Gdy takie osoby sprawdzą się po kilkuletniej pracy, będą miały łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa i w końcu statusu pełnoprawnego funkcjonariusza policji. Chcę być tym, który otworzy takie drzwi, tym bardziej że wojna w Ukrainie się skończy. A wtedy trafią do nas liczni, zdemoralizowani wojną ludzie. Musimy być na ten moment gotowi – mówił w wywiadzie dla TVN24 Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.
Artykuł Krzysztofa Zasady „Cudzoziemcy w polskiej policji? KGP rozpoczęła analizy” do przeczytania w portalu RMF24 - link poniżej.