|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > Projekt MSWiA dotyczący podwyżek |
Projekt MSWiA - podwyżki tylko dla kursantów
Zdjęcie: Szkoła Policji w Słupsku, pomorska.policja.gov.pl
19 kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt MSWiA, który zakłada podwyższenie mnożnika kwoty bazowej w pierwszej grupie zaszeregowania w Policji. Opinie związkowców o projekcie nie są pozytywne, o czym pisze Bartłomiej Figaj w portalu InfoSecurity24.
Chodzi o „Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego”, w którym resort planuje zmianę polegającą „na podwyższeniu mnożnika kwoty bazowej w 1 grupie zaszeregowania w kolumnie oznaczonej lit. „D” z 1.433 do 1.915, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.010 zł. (...) Podwyższenie uposażenia zasadniczego policjanta zaszeregowanego na stanowisku kursanta spowoduje, że wysokość uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym wynosić będzie ok. 6.000 zł”.
Jako przyczynę i potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania ministerstwo podaje, że ma ono na celu „zrównanie wysokości uposażenia funkcjonariusza na stanowisku kursanta/stażysty do najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, tj. do kwoty 6.000 zł”. MSWiA zakłada, że wpłynie to na „zwiększenie obsady etatowej w formacjach nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które to przełoży się na skuteczniejszą realizację zadań ustawowych nałożonych na te formacje”.
Do projektu odniósł się Zarząd Główny NSZZP w piśmie Przewodniczącego Rafała Jankowskiego (przytoczone tutaj), który zaznaczył, że „W obliczu największego kryzysu kadrowego w historii polskiej Policji, decyzję o »podniesieniu atrakcyjności służby« poprzez wzrost uposażeń policjantów należy uznać za posunięcie ze wszech miar słuszne. Niemniej jednak decyzja ta musi być bezwzględnie konsekwentna, czyli obejmować wszystkie grupy zaszeregowania i wszystkie przypisane do tych grup stanowiska służbowe”.
W przekonaniu, że „propozycja zawarta w projekcie nie ma najmniejszych szans na osiągnięcie założonego celu”, Rafał Jankowski zwrócił się z prośbą o przystąpienie do pilnych uzgodnień w celu doprowadzenia do rozwiązań o charakterze kompleksowym.
Podobne stanowisko zajęli przewodniczący NSZZ „Solidarność” Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej, którzy we współnym piśmie ocenili, że „tego typu rozwiązania powinny dotyczyć wszystkich funkcjonariuszy, niezależnie od grupy zaszeregowania, w każdej ze służb mundurowych”. Jednocześnie wezwali stronę rządową do „podjęcia dialogu w celu wypracowania systemowych rozwiązań zmierzających do zrównania uposażeń funkcjonariuszy z poborami żołnierzy zawodowych, jak również wysokości świadczeń o charakterze socjalnym”.
Bartłomiej Figaj swój artykuł „»1000 plus« na start w Policji. Co resztą funkcjonariuszy?” podsumowuje: „By podwyżka dotyczyła wszystkich funkcjonariuszy, ministerstwo musiałoby znacznie głębiej sięgnąć do kieszeni. Czy tak się stanie, przekonamy się niebawem”.
Artykuł do przeczytania w portalu InfoSecurity24 - link poniżej.
Źródło:
infosecurity24.pl