|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś : Strona główna > Powodziowa specustawa przyjęta |
Zmiany dla mundurowych w przyjętej specustawie powodziowej
Zdjęcie: policja.pl, Policja Lubuska
Posłowie przyjęli ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Przepisy w pewnej części dotyczą też funkcjonariuszy. Chodzi o kwestie nadgodzin i szczepień - pisze Dominik Mikołajczyk z InfoSecurity24.
We wtorek, podczas popołudniowego głosowania, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Tzw. specustawa powodziowa zawiera też przepisy dotyczące służb mundurowych - „funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy pełnili i pełnią służbę - w okresie od 13 września 2024 r. do dnia 31 października 2024 r. - realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej na zalanych terenach”.
„Mimo że Policja boryka się z największymi w swojej historii brakami kadrowymi, każdego dnia powodzian wspiera około 3 tys. policjantów. Część z nich to tzw. policjanci funkcyjni, którzy na co dzień nie posiadają prawa ani do ekwiwalentu w zamian za nadgodziny, ani też prawa do wolnego za czas służby przekraczający określoną w ustawie normę (40 godzin tygodniowo). Po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej na terenach południowo-zachodniej Polski, Zarząd Główny NSZZ Policjantów zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o uchylenie tego przepisu. Co prawda wniosek okazał się skuteczny, ale o pełnym sukcesie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy przepis w sposób trwały zniknie z ustawy o Policji.” – przytaczaliśmy 25 września komunikat Biura Prasowego ZG NSZZ Policjantów.
Zgodnie z decyzją MSWiA wszyscy mundurowi mają otrzymać ekwiwalent za wypracowane nadgodziny i środki na ten cel będą pochodziły z budżetu państwa, a nie z budżetów formacji. Postulaty NSZZP zostają więc spełnione.
Druga regulacja obejmująca mundurowych, wprowadzana na stałe, to zapis dotyczący szczepień: „w przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia na stanowisku służbowym szkodliwego biologicznego czynnika chorobotwórczego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, funkcjonariusz może poddać się szczepieniom ochronnym”. Przy czym funkcjonariusza „nie dopuszcza się do pełnienia służby na stanowisku, gdzie występuje szkodliwy czynnik biologiczny, jeżeli nie posiada wymaganych szczepień ochronnych”.
Ustawą zajmie się teraz Senat, co prawdopodobnie nie zajmie dużo czasu, więc należy się spodziewać, że dokument wkrótce trafi na biurko prezydenta, który już wcześniej zapowiadał, że podpisze go bez zwłoki.
Źródła:
infosecurity24.pl
nszzp.pl