|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś : Strona główna > Dziura w policyjnym budżecie |
Kolejny zastrzyk finansowy dla Policji. Niedoszacowanie budżetów służb mundurowych to od lat nierozwiązany problem.
Zdjęcie: KPP w Rawie Mazowieckiej
Zbliża się koniec roku, więc w służbach powoli zaczyna brakować pieniędzy. By formacje mogły funkcjonować, trzeba więc było dokonać pewnych przesunięć. Jak się okazuje, we wrześniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się na przekazanie Policji i Państwowej Straży Pożarnej łącznie ponad 870 mln złotych - pisze Dominik Mikołajczyk z InfoSecurity24.
Pod koniec września sejmowa Komisja Finansów Publicznych, na wniosek Ministra Finansów, zgodziła się na przekazanie ponad 678 mln złotych do budżetu Policji. Potrzeba dofinansowania policyjnego budżetu nie wynikała z jakiejś nadzwyczajnej, nieprzewidzianej sytuacji. Dodatkowe środki są potrzebne na, w gruncie rzeczy, bieżące wydatki niezbędne do normalnego funkcjonowania formacji.
Konieczność asygnowania dodatkowych pieniędzy dla Policji w trakcie roku budżetowego nie jest niczym nowym - zdarza się cyklicznie od lat. I od lat stanowi problem utrudniając zarządzanie jednostkami, zakłócając bieżące funkcjonowanie formacji.
Podobnie dzieje się w Państwowej Straży Pożarnej, która z tej samej rezerwy co Policja ma otrzymać 192 mln złotych, również na bieżące potrzeby.
Pomysłów na wyjście z tej sytuacji jest kilka, a najpoważniejszym „wydaje się wyliczenie realnego współczynnika i powiązanie budżetów służb mundurowych – na wzór wojska – z Produktem Krajowym Brutto. Oczekują tego sami mundurowi, a petycja m.in. w tej sprawie, złożona przez przewodniczącego NSZZ Policjantów, czeka na rozpatrzenie w Sejmie”.
„Na powiązanie jakiegokolwiek wydatku na stałe z PKB od zawsze sceptycznie patrzy resort finansów. Nawet jeśli w przypadku Policji czy PSP, w najbliższych latach taki »mariaż« okaże się trudny do zrealizowania, nie ma co ukrywać, że radykalnych zmian w sposobie i poziomie finansowania i tak trzeba będzie dokonać. Docelowo, doraźne dofinansowywanie formacji, tak by »dociągnęły« do kolejnego roku budżetowego jest – mówiąc eufemistycznie – trudne do logicznego uzasadnienia” - komentuje Dominik Mikołajczyk.
Artykuł „Mundurowa »dziura« w budżecie. Policja potrzebuje 680 mln złotych” w portalu InfoSecurity24 - link poniżej.
Źródła
infosecurity24.pl
nszzp.pl