|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś : Strona główna > OPP i SPPP z planem modernizacji |
Ustalono kierunki współdziałania w związku z trudną sytuacją kadrową w OPP i SPPP
Zdjęcie: Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów
Problemy kadrowe i finansowe dotykają całej struktury organizacyjnej Policji. Jaskrawym tego przykładem są Oddziały Prewencji Policji i Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji, które mimo znaczącego zasilenia etatowego borykają się z wakatem przekraczającym 20%. Na temat tej sytuacji i działań zaradczych rozmawiali wczoraj (24.10.2024 r.) I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster i Przewodniczący Zarządów Terenowych NSZZ Policjantów OPP i SPPP z całej Polski.
Czwarta edycja Ogólnopolskiego Turnieju Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji stała się okazją do uzgodnienia z kierownictwem polskiej Policji rozwiązań, które mają zredukować przeciążenia, z jakimi zmagają się dziś funkcjonariusze OPP i SPPP. Chociaż na przestrzeni trzech ostatnich lat Oddziały Prewencji zasilone zostały ponad 1 500 dodatkowych etatów, wakaty wciąż stanowią poważny problem, czyniąc służbę w tych strukturach coraz bardziej obciążającą.
Stan etatowy w Oddziałach Prewencji wynosi w tej chwili 8 356. W przyszłym roku ta liczba zostanie jeszcze zwiększona, ale problemu wakatowego w żaden sposób to nie rozwiąże. Brakuje w tej chwili 1 713 funkcjonariuszy, czyli aż 20,5%. Na szczęście, pomiędzy kierownictwem Policji, a związkowcami reprezentującymi funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji, nie ma specjalnych rozbieżności co do sposobów na zwiększenie stanu zatrudnienia i zmniejszenie dotychczasowych obciążeń. Dużo trudniejszym zadaniem jest szybkie wprowadzenie tych rozwiązań w życie.
Opierając się na dość oczywistym wniosku, że współpraca służbowo-związkowa może tylko pomóc i przyspieszyć wdrażanie działań naprawczych, Przewodniczący Zarządów Terenowych wspólnie z Zespołem Zarządu Głównego NSZZ Policjantów ds. OPP, SPPP, SPKP przedstawili nadinsp. Romanowi Kusterowi 6 punktów, warunkujących poprawę obecnej sytuacji.
Do większości proponowanych przez przedstawicieli Oddziałów Prewencji propozycji, Komendant Kuster odniósł się pozytywnie, chociaż wskazywał też na szereg innych rozwiązań i pomysłów, które należałoby uwzględnić w perspektywie nowego Programu Modernizacji, nowej siatki płac, „dodatków progresywnych” i świadczeń mieszkaniowych, które zostaną zaprojektowane w ramach Zespołu powołanego przez Komendanta Głównego Policji, jak i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komendant zapewnił, że zależy mu na tym, by Oddziały Prewencji przyciągały nowych ludzi i zatrzymywały w swoich szeregach tych doświadczonych, można zatem liczyć na jego poparcie w każdym rozwiązaniu, które pozwoli ten cel osiągnąć. Zwracał jednak uwagę na realia i na pewne przeszkody, zachęcając do lobbowania na każdym związkowym i służbowym poziomie. Z dyskusji trwającej ponad dwie i pół godziny można wysnuć jeden wniosek – powyższe punkty mają poparcie kierownictwa Policji i powinny zostać uwzględnione w toku najbliższych prac Zespołów.
Obok nadinsp. Romana Kustera w spotkaniu z przewodniczącymi Zarządów Terenowych NSZZ Policjantów OPP i SPPP udział wzięli: insp. Adam Kachel – Dyrektor Głównego Sztaby Policji i insp. Piotr Cekała – Komendant Szkoły Policji w Słupsku. Szkołę Policji w Słupsku od strony związkowej reprezentował podinsp. Robert Stefański – przewodniczący Zarządu Szkolnego NSZZ Policjantów.
Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów
Źródło
nszzp.pl