|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś : Strona główna > Kongres EuroCOP 2024 |
Prawa związków zawodowych policji do akcji protestacyjnej
Zdjęcie: nszzp.pl
Kongres EuroCOP 2024 był doskonałą okazją dla jego członków oraz gości z 34 różnych organizacji z całej Europy, aby spotkać się i wymienić poglądy na temat kwestii kluczowych dla funkcjonariuszy policji w Europie. Polskę reprezentował Rafał Jankowski, Przewodniczący ZG NSZZP oraz Wiceprzewodniczący EPU (European Police Union).
EuroCOP (European Confederation of Police) to Europejska Konfederacja Policji, która jest organizacją zrzeszającą policyjne związki zawodowe i stowarzyszenia zawodowe z różnych krajów europejskich. Głównym celem EuroCOP jest reprezentowanie interesów funkcjonariuszy policji na szczeblu europejskim oraz dążenie do poprawy warunków pracy, bezpieczeństwa i praw funkcjonariuszy w całej Europie.
Na listopadowym kongresie w 2024 roku, który odbył się w Torremolinos (Hiszpania), członkowie EuroCOP wzięli udział w debacie panelowej oraz warsztatach na temat możliwości i osiągalnych działań w zakresie potencjalnych „akcji protestacyjnych, które mogłyby być podejmowane przez policyjne związki zawodowe”.
W Unii Europejskiej prawo do podejmowania akcji protestacyjnych, w tym prawo do strajku, jest zagwarantowane w Karcie Praw Podstawowych UE. Artykuł 28 stanowi, że „Pracownicy i pracodawcy […] mają, zgodnie z prawem Unii oraz prawem i praktyką krajową, prawo do negocjowania i zawierania układów zbiorowych na odpowiednich szczeblach oraz w przypadku konfliktów interesów – do podejmowania działań zbiorowych w celu obrony swoich interesów, w tym akcji strajkowych.”
Niestety, jak jasno wynikało z debaty panelowej, w której udział wzięli Armando Ferreira z Portugalii, David Kennedy ze Szkocji i Unn Alma Skotvold z Norwegii, prawo do akcji protestacyjnych jest ograniczone w różnych krajach europejskich. Sytuacja krajowa również się różni – w Norwegii prawo do strajku zostało wykorzystane jedynie 3 razy w ciągu 30 lat! Koledzy z Portugalii i Szkocji musieli wykazać się większą kreatywnością w działaniu.
Podczas warsztatów, które odbyły się po debacie, członkowie EuroCOP wymieniali się najlepszymi praktykami w zakresie walki i obrony praw pracowniczych pomimo istniejących ograniczeń w poszczególnych krajach. Głównym zadaniem funkcjonariuszy policji jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w społeczeństwie. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy siły policyjne będą funkcjonować w środowisku równouprawnienia, bezpieczeństwa i wsparcia, z odpowiednimi prawami i zasobami.
To może być zagwarantowane jedynie wtedy, gdy policjanci w całej Europie będą mieli równe prawa do podejmowania akcji protestacyjnych.
Źródło
nszzp.pl